Lekarz kierujący Oddziałem : lek. Piotr Klimczak
Z-ca Lekarza kierującego Oddziałem: dr n. med. Tomasz Adamski
Położna oddziałowa Oddziału Ginekologii: mgr Renata Sobańska
p.o. Położna oddziałowa Oddziału Położnictwa: mgr Magdalena Ratajczak
Część Ginekologiczna:
Kontakt
Sekretariat: 65 52 53 344
Punkt pielęgniarski: 65 52 53 340
Budynek C, poziom 1
Część Położnicza:
Kontakt
Sekretariat: 65 52 53 344
Punkt pielęgniarski: 65 52 53 350
Budynek C, poziom 2
Oddział Ginekologiczny – Położniczy dysponuje 40 łóżkami w salach 2 i 3 osobowych. W Oddziale są hospitalizowane pacjentki ze schorzeniami ginekologicznymi oraz wymagające leczenia szpitalnego kobiety ciężarne.
Oddział posiada dwa gabinety zabiegowe, gabinet konsultacyjny oraz pracownię USG.
Pacjentki przebywające w oddziale objęte są kompleksową opieką w zakresie:
- patologii ciąży
- diagnostyki i leczenia nietrzymania moczu oraz zaburzeń statyki narządu rodnego
- profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych narządu rodnego
- diagnostyki i leczenia niepłodności
Operacje ginekologiczne wykonywane są metodami klasycznymi, z wykorzystaniem metod endoskopowych -laparoskopia, histeroskopia oraz z asystą systemu robotycznego da Vinci.
Operacje w zakresie nietrzymania moczu wykonywane są met. TVT-O, z wykorzystaniem najlepszych materiałów.
Oddział zajmuje się również diagnostyką i leczeniem patologii ciąży w pełnym zakresie. Należy do II stopnia referencji w trójstopniowej opiece nad matką i dzieckiem. Współpracuje ze Szpitalem Klinicznym UM w Poznaniu.
Blok porodowy wraz z Oddziałem Położniczym przygotowany jest do opieki nad pacjentką rodzącą od 32 tygodnia ciąży zgodnie z II stopniem zakresu referencyjności. Nasz personel stanowią lekarze specjaliści w zakresie położnictwa, ginekologii a także perinatologii. Wszystkie położne pracujące na bloku porodowym i oddziale położniczym ukończyły studia położnicze w stopniu licencjata lub magistra, a także specjalizację w zakresie pielęgniarstwa położniczo – ginekologicznego lub pielęgniarstwa neonatologicznego. Opiekę nad noworodkiem w systemie rooming-in sprawują lekarze neonatolodzy, pediatrzy oraz pielęgniarki i położne z Oddziału Neonatologii.
Dysponujemy czterema jednoosobowymi salami narodzin wraz z salą operacyjną do cięć cesarskich i salą ścisłego nadzoru pooperacyjnego. Wszystkie sale porodowe posiadają własny węzeł sanitarny z prysznicem.
Rodzące mają do dyspozycji sprzęt ułatwiający przejście przez poród: worki sako, piłki, szale Rebozo, stołki porodowe. Pacjentki mogą korzystać z wachlarza metod farmakologicznych i niefarmakologicznych łagodzenia bólu porodowego: m.in. gaz wziewny Entonox, TEENS, aromaterapia, immersja wodna. Położne pracujące na bloku porodowym stawiają na poród aktywny, a możliwość bezprzewodowego monitorowania płodu i wyposażenie w system MONAKO bardzo to ułatwia.
Zachęcamy pacjentki rodzące do kangurowania noworodka czyli nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry” po porodzie, a po cięciu cesarskim umożliwiamy kontakt „skóra do skóry” z tatusiem na sali pooperacyjnej.
Osoba bliska może przebywać z pacjentką od momentu przyjęcia na salę porodową, aż do wypisu z oddziału. Oddział położniczy funkcjonuje w systemie rooming-in, dysponuje kilkoma salami dwuosobowymi i 9 salami jednoosobowymi z możliwością nocowania osoby towarzyszącej w ciągu całego pobytu na oddziale.
Staramy się wspierać mamy w decyzji o karmieniu piersią. Posiadamy kilka elektrycznych laktatorów jezdnych oraz niezbędne akcesoria potrzebne do procesu pozyskiwania mleka, wykorzystywane w sytuacji, gdy noworodek nie jest w stanie karmić się bezpośrednio mlekiem mamy.